Pihy
Pihy mají silné genetické kořeny, což znamená, že pakliže je máte v rodině, tak je získají do vínku s největší pravděpodobností i vaše děti. Kde a kolik jich bude, toť otázka. Nejčastěji se pihy objevují na zádech, rukou a na hrudníku, ale asi nejvíc nenáviděné jsou ty na obličeji.
Pojďte se tedy podívat na pár receptů, které znaly už naše babičky, a je možné, že budete některou chtít hned otestovat.
Citronová šťáva
Díky přirozené bělicí schopnosti je citronová šťáva poměrně jasnou volbou. Budete-li jí postižená místa pravidelně potírat, zlepšíte vzhled pleti a pihy se budou pomalu stahovat do ústraní. Navíc vitamin C, který je v citronové šťávě obsažen, zvyšuje přirozenou ochranu pokožky proti UV záření. Ovšem sluníčka se ihned po aplikaci šťávy vyvarujte. Raději pleť důkladně omyjte a ošetřete zvláčňujícím hydratačním krémem, aby se z té kyselosti vzpamatovala. Pozor – citronovou šťávu každá pleť nesnese, u suché pokožky může způsobit podráždění nebo pálení. Než ji budete aplikovat, vyzkoušejte nejprve na malém kousku kůže a počkejte pár minut, co to udělá.
Med
Použijte nejlépe domácí včelí med a smíchejte ho do kašičky s rozmixovaným červeným rybízem. Tu pak pravidelně 3x týdně nanášejte na pihatou pokožku.
Druhou možností je smíchat 1 lžíci medu s pár kapkami limetkové šťávy a špetkou soli.
Čočka
Namočte přes noc 1 lžíci čočky. Druhý den vodu slijte a čočku rozmixujte a smíchejte s malou lžičkou bílého jogurtu, aby vznikla pasta. Pokud nemáte suchou pleť, pak můžete místo jogurtu dát několik kapek citronové šťávy.
Pro všechny masky, u kterých není uveden postup nanesení a odstranění, platí v zásadě totéž: nanášejte vždy na čistou a odlíčenou pleť, nechte působit do zaschnutí masky, většinou to trvá tak půl hodiny. Masku pak smyjte teplou vodou a pokožku ošetřete hydratačním krémem. Postup můžete opakovat tak třikrát týdně.